Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


dopis

Vážený pane Dvořáku,

doufám, že už k vám do skladatelské sekce českého nebe zavedli internet a můžete si tedy přečíst tento vzkaz.

Chtělo by se mi napsat, že Vám takhle alespoň na chvíli zpestřím věčný odpočinek, ale co jsem tak o Vás slyšela, nedovedu si představit Váš odpočinek. Podle mě to ve Vašem případě znamená spíš nekonečně mnoho času na skládání a věčné přívaly inspirace. Určitě jste za tu dobu napsal pár nebeských symfonií, několik božských kvartetů a hvězdné koncerty plné rajské hudby.

Píši Vám hlavně proto, abych Vám poděkovala za hudbu, kterou jste stihl složit ještě tady. Je totiž tak úžasná, jako byste ji psal v obklopení andělských sborů. A ono to možná i tak skutečně bylo. Z Vaší hudby je tak silně cítit vztah k Bohu, že ji nezřídka kdy používám jako modlitbu.

I když Vy mě vůbec neznáte, já měla hned při prvních taktech, co jsem od Vás slyšela, pocit, že se známe odjakživa. Vlastně myslím, že mě musíte znát, protože jak jinak byste dokázal složit hudbu, která tak dokonale sedí k mojí osobnosti a vystihuje i ty nejniternější pocity, které mám?

Vlastně ani nevím, jestli víte o tom, že máme spolu fotografii.

Opravdu. Jako sto procentně romantická bytost se po prvních tónech vašich skladeb ocitám někde jinde. Někde, kde je stesk po domovu přirozenou věcí, kde se chce radostí tančit a kde veškeré útrapy a zklamání přejdou v pokoj a klid v duši. Je to svět, kde jsou lidé v životě šťastní, kde vše plyne v nádherných melodiích a molové akordy střídají ty durové s takovou samozřejmostí jako střídá aprílový deštík sluníčko a obloha bez mráčku.

Zároveň mám ale jednu výtku. Vy totiž nemáte žádnou vedlejší melodii! U Vás není hlas nebo nástroj, který by fungoval pouze jako doprovod. Možná si říkáte, že to je znak geniality (což nepochybně je), ale myslel jste přitom taky na obyčejného obyčejného smrtelného posluchače? Napadlo Vás někdy, že třeba nebude vědět, co má poslouchat dřív? Že při každém dalším poslechu najde melodii, kterou předtím neslyšel a že budou jeho uši zmatené, protože nebudou vědět, které melodii dát přednost? Vím, že nenapadlo, protože se to opakuje v každé Vaší skladbě!

Zřejmě jste si nikdy při skládání neuvědomil, jaký bude mít Vaše hudba význam pro její posluchače. Nevím co znamenala pro Vás a ani nevím, co znamená pro ostatní posluchače. Pro mě ale znamená světlo v temnotě, bezpečnou loď v neklidných vodách dnešního světa, domov, do kterého se vždy s láskou vracím a kde jsem s láskou přijímána.

Trošku víc fotek…

Moc bych si přála, aby i ostatní lidé měli možnost naleznout Vaši hudbu a být ji stejně okouzlení, jako jsem já. A věřte mi, už na tom docela dlouho pracuji.

Děkuji Vám za tak úžasnou věc, kterou jste zde zanechal. A kdyby Vám tenhle vzkaz udělal aspoň trochu radost, můžete mi napsat třeba nějaký malý koncert…

S láskou, Vaše věrná (= už se mě nikdy nezbavíte)
Bětulda

dopis.txt · Poslední úprava: 2017/11/20 21:28 autor: betka